19:16

3 lekcje kultury


Oto przed Wami 3 lekcje kultury. Zasady dobrego wychowania, które za moment Wam przedstawię, są często bardzo dobrze znane, lecz rzadko respektowane. Najczęściej na zasadzie - "wiem, że tak się nie powinno robić, ale nikt tego nie przestrzega, to i ja mam to gdzieś". Nie gódźmy się na to! Zamiast równania w dół, dajmy dobry przykład. Pokażmy, że nie tylko powinno się postępować inaczej, ale też przestrzeganie obowiązujących zasad jest korzystne dla nas wszystkich.

Lekcja 1. KOMUNIKACJA MIEJSKA

Większość z nas zapewne wie, że chcąc wejść do jakiegoś pomieszczenia, najpierw należy pozwolić wyjść z niego osobom, które pragną je opuścić. I przyznać trzeba, że prawie wszyscy tę zasadę przestrzegają, a trafiające się czasem wyjątki są właśnie wyjątkami. Jakimś dziwnym trafem jednak, wielu zapomina o tym, że omawiana reguła tyczy się także pojazdów.

Po co wciskać się do autobusu/tramwaju/pociągu i mijać się z wysiadającymi, skoro można ich najpierw wypuścić? Ba, można im najpierw zrobić przejście tak, by nie musiał uprawiać slalomu pomiędzy chcącymi wsiąść. Wystarczy ustawić się wzdłuż pojazdu tak, by kończący podróż mogli bez problemu wysiąść i zrobić miejsce wsiadającym.

Przecież kierowca nie odjedzie zanim wszyscy nie wsiądą. Nie zamknie przed Tobą drzwi. Co więcej - poczeka cierpliwie, bo wbrew pozorom, taka zorganizowana wymiana pasażerów trwa krócej niż przepychanie się i wzajemne się obijanie.

Lekcja 2. RUCHOME SCHODY

W dzieciństwie ruchome schody były atrakcją turystyczną. Gdy dorastało się w mieście w którym nawet teraz taki sprzęt jest niezwykle rzadko spotykany, jazda nimi sprawiała niezwykła frajdę.

Jednak i tutaj obowiązuje pewna zasada, która w przeciwieństwie do omawianej wyżej, jest niestety rzadko przestrzegana. Choć w tym przypadku, w przeciwieństwie do reguły omawianej wyżej, wynika to raczej z braku jej znajomości, nie zaś z jej świadomego lekceważenia.

Zasada jest prosta - prawa strona schodów jest dla tych, który chcą, by całą robotę wykonał za nich sprzęt, natomiast lewa stron pozostaje wolna dla tych, którzy pomimo ruchu samych schodów, chcą po nich iść. W skrócie: prawa - stoję, lewa - idę. I żeby było jasne - mówimy tu o prawej i lewej stronie schodów, a nie o prawych i lewych schodach.

Niewiele jest rzeczy bardziej wnerwiających, jak stojący na całej szerokości schodów ludzie, których nie sposób nawet wyprzedzić. Albo stojących samotnie, którzy położyli obok siebie torby z zakupami. Bagaż trzymamy przed lub za sobą. Nigdy obok.

Lekcja 3. ŚCIEŻKA ROWEROWA


Ścieżka rowerowa jest dla rowerzystów. Logiczne? Jak najbardziej. Oczywiste? Nie dla wszystkich.

Dlaczego tak wiele osób traktuje ścieżki rowerowe jak chodnik? Nie potrafię tego ogarnąć rozumem. W ogóle czymkolwiek nie potrafię tego ogarnąć. A weź tu jeszcze człowieku jadąc na rowerze użyj dzwonka na pieszego, który blokuje przejazd, to dowiesz się od razu kim jesteś i gdzie ma Ciebie ten osobnik.

Jest jednak nadzieja. Okazuje się bowiem, że można z powodzeniem szanować prawo do własnej przestrzeni rowerzystów. Moi przyjaciele zapytani ostatnio czy chodzą po ścieżce rowerowej przyznali, że odkąd wrócili z wakacji u mnie w Niemczech - już nie.

Wygląda więc na to, że dobry przykład może zdziałać cuda. Wystarczy świadomość i przekonanie, że może być normalnie. Zamiast więc machać ręką i twierdzić, że tak już po prostu jest, dajmy ten dobry przykład i rozprzestrzeniajmy tę normalność. Warto!
Copyright © 2016 MARTIN ZALEWSKI