16:36

Trochę Kultury


Janusz Gajos mawiał, że "kultura to jest coś takie, że to się w pale nie mieści". I nie sposób odmówić mu racji. Co więcej, jest to chyba najtrafniejsza definicja kultury z jaką do tej pory się spotkałem. Kultura obecna jest w każdej dziedzinie naszego życia. Każdy człowiek powinien umieć zachować się kulturalnie. W przeciwnym razie samodzielnie skazuje się na ostracyzm.


Warto więc podjąć działania mające na celu wzrost poziomu kultury w naszym otoczeniu. Oczywiście najlepiej jest świecić własnym przykładem. Nie zawsze jednak jest to dostrzegane, dlatego też czasem należy zwrócić uwagę osobie, która zachowuje się niekulturalnie. Często przecież niestosowne zachowanie wynika z niewiedzy lub nieobycia, a nie ze złych intencji delikwenta.

Miałem kiedyś okazję zaobserwować przykład wspaniałej, obywatelskiej postawy mężczyzny, który wziął na siebie trud zapoznania z zasadami kultury młodego człowieka, który się w nich pogubił. Rzecz miała miejsce w małym sklepie w okolicach gimnazjum. W czasie przerw było więc tam tłoczno, a przy wejściu ciasno. I to właśnie przy wejściu działo się najważniejsze.

Ze sklepu chciał wyjść bardzo kulturalny pan. Niestety, drogę zagrodził mu gimnazjalista, który nie chciał zrobić miejsca wychodzącemu, ten dał mu więc lekcję dobrego wychowania:
- Najpierw się wychodzi. Trochę kultury, k***a!
Copyright © 2016 MARTIN ZALEWSKI